قابل توجه اعضای محترم انجمن : احتراما به استحضار می رساند گواهی نامه عضویت در انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران  از طریق صفحه شخصی (صفحه کاربری ) در دسترس می باشد .


طراحی و ساخت سیستم هشداردهنده برای انتقال پیام انحراف از مسیر،به سایر رانندگان

AWT IMAGEمرحله نخست از پروژه تحقیقاتی «طراحی و ساخت سیستم هشداردهنده برای انتقال پیام انحراف از مسیر به سایر رانندگان» ، در گروه آموزشی ارگونومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با موفقیت انجام شد.
"مختاری نیا "مدیر گروه ارگونومی دانشگاه، علوم بهزیستی و توانبخشی درگفتگو با خبرنگار  حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان افزود:  این پروژه که توسط "هادی مداحی " دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته ارگونومی ، به سرپرستی دکتر "مصطفی پویاکیان " و با همکاری اعضای تیم تحقیق گروه ارگونومی انجام شده، در نوع خود حیطه ای از دانش ارگونومی است که می تواند مسیر تحقیقات آتی در حوزه ایمنی ترافیک و رانندگی را هموارتر سازد. 
بنا بر نظر دکتر "مصطفی پویاکیان "سرپرست تیم تحقیق، طراحی و ساخت سیستم هشداردهنده ای که بتواند پیام انحراف از مسیر را به درستی به سایر رانندگان انتقال دهد، یک نوآوری و ایده ای خلاقانه  است که نمونه مشابه داخلی و خارجی آن وجود ندارد. 
وی اظهار داشت: وجود چنین سیستم هشداردهنده ای قادر خواهد بود با ارسال پیام هشدار «انحراف از مسیر» از جانب خودرویی که راننده آن بی توجه، حواس پرت و یا خواب آلوده است، در پیشگیری از مرگ و مصدومیت رانندگان و سرنشینان سایر خودروها نقش بسزایی ایفا کند. 
دکتر پویاکیان یادآور شد، در حال حاضر سیستم های هشداردهنده متنوعی برای آگاه سازی شخص راننده خاطی از رفتارهای مخاطره آمیز خود، طراحی و ساخته شدند که یکی از انواع آنها هشداردهنده انحراف از مسیر است که شرکت های خودروسازی معتبر خارجی در محصولات اخیر خود این هشداردهنده را به شکل سیستم های پیشرفته کمک راننده (Advanced Driver Assistance Systems)  و برای هشدار به شخص راننده بی توجه، حواس پرت و خواب آلوده تعبیه نموده است. اما هیچگونه سیستم هشداردهنده ای برای آگاه سازی سایر رانندگان از رفتار مخاطره آمیز "انحراف مسیر" راننده بی توجه، حواس پرت و خواب آلوده طراحی و ساخته نشده است. 
وی افزود: حتی در بررسی مطالعات موجود، مطالعه مشابهی در این خصوص در سطح ملی و بین المللی تا کنون ارائه نشده است. مرحله نخست از این پروژه تحقیقاتی  تحت عنوان «طراحی و ارزیابی ویژگی های شناختی شش نماد هشداردهنده متحرک برای انتقال پیام انحراف از مسیر به سایر رانندگان»  با موفقیت انجام شد. در این مرحله شش نماد هشداردهنده متحرک طراحی شدند و از طریق سه روش متفاوت بر پایه فاکتورهای مؤثر در شناخت و ادراک انسان ها مورد ارزیابی قرار گرفتند. 
دکتر پویاکیان ادامه داد: با توجه به همسو شدن نتایج هر سه روش در ارزیابی نمادها، در نهایت یک نماد به عنوان نماد برتر بنابر نتایج ارزیابی های صورت گرفته توسط جامعه رانندگان مورد مطالعه، انتخاب شد. 
وی در پایان ابراز امیدواری کرد، با توجه به نتایج مطلوبی که در گام نخست این پروژه تحقیقاتی بدست آمد، مراحل بعدی با روند سریع تری پیشرفت کند و در مدت زمان قابل قبولی نتیجه نهایی به صورت محصول عرضه و تجاری سازی شود.

کلیدواژه ها: رانندگان | ارگونومی |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2501 بار   |   دفعات چاپ: 668 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | iranian ergonomics and human factors society

Designed & Developed by : Yektaweb